Každý den není osvícení :-)

4. července 2008 v 10:57 | Dandhi |  Mé výlevy
Nedávno naši pořádali na chalupě nějakou akci, já tam byl taky a bavil jsem se s několika známými. Asi v půli večera za mnou přišel známý našich sousedů ze Slovenska a začal se mnou velmi horlivě rozprávět o Bohu. Všichni mí známí velmi moudře prchli, jen já tam musel zůstat a poslouchat dvou hodinové kázaní během kterého jsem se sebou musel urputně bojovat, abych k němu nebyl velmi, velmi drzý.
Byl to ten typ Slováka, o kterém jsem si myslel, že existuje pouze v magazínu Předsudky DNES, jemuž z úst dští slova boží, mezi které sem tam zabloudí nějaká ta nadávka na Maďary a muslimy a když je v dobré náladě, tak zapěje ódu na báječná léta s Tisem. Tenhle pán byl doktor, poměrně vzdělaný člověk, ale některé jeho názory by hezky zapadali řekněme do roku 1940. S takovými lidmi se moc nemá cenu hádat, tak jsem se usmíval, poslouchal a vnitřně jsem si říkal, o čem to vlastně mluví. Každopádně byl docela úspěšný, po dvou hodinách jsem se začal skutečně modlit, aby vypadnul.
Vzpomněl jsem si na něj, až jsem dočetl knížečku Zenové učení Huang Poa o přenosu mysli. Název je to odporný, forma někdy taky, ale když si odpustíte pár poznámek pod čarou od zapřísáhlého buddhistického překladatele, který na vás vyvalí spoustu nesrozumitelných výrazů, je tam pár šíleně zajímavých myšlenek. Nevím, jestli je pro to učení příznačné označení Zen buddhismus, protože buddhistické pojmy, které využívá, jsou podle mého spíše dány prostředím, kde vznikl než přímo svým vntřkem, který by se dal zapasovat do mnoha jiných učení asi stejně jako do buddhismu. Zen se odklání od veškeré dogmatiky buddhismu, od vší nirvány a sansáry, protože to jsou podle něj jen slova a slova nikdy nemůžou říci celou pravdu, jsou omezením celosti sama o sobě. Důležité nejsou slova, věty, ale myšlenky v nich mnohdy zkroucené k nepoznání, jako je možná i tento případ. Osvícení prý přichází náhle a intuitivně, když se mysl náhle odpoutá od všech pojmů a přijde uvědomění, že svět, mysl, všechno, každý pojem, niěco i nic,já i on, je jedním. Upnutí na knihy, tradice a rituály pak podle Zenu k osvícení vůbec nesměřuje, jen přidává další rozlišování, na Buddhy a neosvícené, věřící, nevěřícé, kacíře a pravověrné. Knihy jen můžou být vodítkem, berličkou pro přemýšlivé lidi na cestě jejich myšlení k tomu velkému AHA! k uvědomění, že člověk už dávno osvícený je, jen si to uvědomit. Ale at čtete cokoliv,m at plníte jakékoliv tradice, zákony či přikázání, jste od toho AHA stejně daleko.
Nevím, co je na tom pravdy, ale ta knížka hezky kontrastem k tomu, co ten pán říkal, třeba že jedině křestanství mne přivede k slušnosti, pravdě a nebesům. Zen ooproti tomu kontruje, že chovat se slušně kvůli tomu, abychom byli osvíceni, je pokrytecké a zištné, protože dobře se chováme kvůli tomu, že si myslíme, že to tak prostě má být a snažit se ze své dobré činy dostat vstupenku do ráje či jakési nirvány je stejně materiální jako cokoliv jiného. Bylo mi řečeno, že v Bibli je pravda a citoval a citoval a já mu musel dát za pravdu, protože v bibli pravda je, nebo spíš v některých, co ji čtou, stejně jako v některých čtenářých Koránu, véd, súter nebo comicsu o Kačeru Donaldovi a jeho svištích. Ale činit z Bible nebo ze Zenového učení Huang Poa univerzální pravdy je na hlavu. Univerzální pravdy jsou ukryty v našich hlavách a srdcích. Aspon myslím, teda :-)
Ale ten pán mi řekl něco, co jsem si dobře zapamatoval." Když operuji, tak vím, že Bůh stojí za mnou a pomáhá mi. Nebýt něj, nevím, co bych dělal." A tohle je velmi důležité, protože pokud mu Bůh, Ježíš takhle pomáhá, je to všechno správně, at už skončí s Kurtem v Nirváně nebo ne, protože vía dodává člověku jistoty a jistoty je třeba, at už je člověk křestan, buddhista, judaista, ateista nebo akvarista :-) A ta pevná víra v něco víc je něco, co těm lidem hrozně přeju a závidím :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fik fik | E-mail | 13. července 2008 v 12:07 | Reagovat

Geniální...univerzální pravdy jsou ukryty v našich hlavách a srdcích. Toho neofašistu bych si přál potkat :)

2 Seminko Seminko | E-mail | 20. července 2008 v 21:47 | Reagovat

Chech, zrovna tadle věta mi přišla kýčovitá, holt subjektivismus. Pak pár překlepů a dokritizoval sem, bo je to dobře napsané. Jsem znaven a přesto Danovi hltám slovo za slovem, připomínám si své zážitky a myšlenky, takže musim přitakat - má pravdu, chlapec!

3 Seminko Seminko | E-mail | 20. července 2008 v 22:03 | Reagovat

Tyjo, já vlastně dnes potkal podobnou postavičku - sedmdesátiletá čilá paní s osmi igelitkama jistá si svou pravdou. Rozhovor začala za chůze a bez úvodu, zkritizovala cigány, houmlesy, politiky, zlodějě, současnost...nepije, nesměje se, nesníží se. Ví, co jí dělá dobře a proč, používá silná slova, má v merku ceny všech obchodů v okolí, ví jak ušetřit, sesílá trest boží na ty, co si to zaslouží...Že by víra a sebejistota byly příčinou zdraví a chytrosti?

4 Dandhi Dandhi | 21. července 2008 v 12:08 | Reagovat

Semínko: Něco na tom bude, dostatečná horlivost a zarputilost dovede překonat jakékoliv hranice :-) Ta věta je opravdu, když si to tak čtu, VELMI kýčovitá. Ale tak mne napadá, že hodně záleží i na tom, kdo to říká. Od devadesáti osmi procent z nás je to kýč, ale takový Yoda to prostě umí podat :-))

5 Lasca Lasca | E-mail | 5. srpna 2008 v 19:17 | Reagovat

Musím říct, že ačkoli forma nic moc (blogu,ne stylu psaní), obsah sdělení vše zachraňuje a daleko převyšuje. Můj názor :-) Nepitvala bych jednu pro někoho kýčovitou větu (s níž mimochodem souhlasím),ale zaměřila se na obsah sdělení, který pakliže ho správně chápu, je svou jednoduchostí naprosto geniální. Hezké :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama