Námět na výchovnou grotesku Nedrobte! :-)

16. srpna 2008 v 13:21 | Dandhi |  Vše okolo kultury
Chlapík si takhle sedí u stolu, čte si noviny a za spokojeného hlaholení při tom pojídá chleba s máslem. Jak tak ukusuje velká sousta, odpadá mu od úst spousta drobtů. Jeden z nich za zpomaleného záběru začne padat až k podlaze. Střih. Jde si kolem mraveneček, vesele si pokvíkává, a náhle před něj za zvuku andělskýchh chórů dopadne zlatavě zářící drobet. Mraveneček oslněně povzdechne, popadne vzhledem k němu obrovský drobek a peláší s ním přímo do mraveniště. Uprostřed jakéhosi mravenčího náměstíčka položí svůj poklad a začne všem okolo cosi pokvíkávat. V bublině nad jeho hlavou vidíme onoho chlapíka, který má andělská křídla, na hlavě svatozář a uprostřed čela jakýsi trojuhelníček s okem uprostřed. Tento chlapík luskne prstem a v ruce se mu náhle objeví obrovský drobek chleba. Všichni mravenečci žasnoucí nad tou představou se otočí směrem k drobtu uprostřed náměstíčka a začnou se mu za zbožného kvíkání klanět. Za všeobecného jásotu pak mraveneček, který donesl drobek, dostává mikulášskou čepici a berlu.
Střih. Dědeček jde po lese a sbírá houby. Pozornější divák si povšimne, že v lese je spousta mravenišť ve tvaru různých chrámů, mešit a katedrál, ať už Notre Damme, Al Aksá apod. Vypadá to, že si toho všiml i houbař, který na něco nadšeně hledí. Nakonec se však ukáže, že dědeček pouze nalezl obrovský hřib. Spokojený pán si prohlíží svůj úlovek a přitom si sedne rovnou na mraveniště ve tvaru Hagia Sofia. Dědečkovo hlaholení se mísí s mravenčím kvíkáním. Mravenci nejdřív kvíkají vyděšeně a potom naštvaně. Dědeček huhlá nejdřív naštvaně a pak vyděšeně :-)
Střih. Záběr na chlapíka ze začátku příběhu, jak sedí u stolu a zase sivesele drobí. Náhle k němu přijde jakási paní a začne mu cosi hlaholivě vyčítat. Chlapík se brání, ale paní stále ukazuje na chleba a vzápětí na podlahu. Podlaha je celá pokryta hordou mravenců, kteří mají jakousi velkou pouť. Hraje k tomu i náležitá hudba a všichni mravenečci si vesele skotačí a baví se. Mezi mravenci je i jakýsi červený mraveneček, který se ostatním neúspěšně snaží vnutit malé rudé knížečky. Náhle se vedle něj objeví dva mravenčí biřici, začnou mu něco kvíkavě vyčítat a dovedou ho až před mravenečka v divné paruce s kladívkem, kterému nad hlavou visí usměvavý obrázek chlapíka pojídajícího chleba. Mraveneček klepne kladívkem a biřici odvedou červeného mravenečka k jakési hranici. Skupinka mravenců přináší za zděšeného kvíkání červenáčka sirku.
Celý výjev však se náhle změní v hotovou apokalypsu. Chlapík za ďábelského smíchu začne postříkávat mravenečky. Tisíce ještě před chvílí veselících se mravenečků zalije jedovatě zelená mlha. postupně všichni umírají v hrozivích křečích. Jedině červený mraveneček využije nepozornosti biřiců a peláší si to rovnou do mraveniště. Tam zrovna mravenec-Mikuláš sedící v pozici lotosového květu kvíká něco okolo sedícím mravenečkům v oranžových županech. Červeňáček se přiřítí na shromáždění a naštvaně začne kvíkat. Nad hlavou se mu objevuje chlapík s kopyty a rohy, jak kosí mravence po stovkách. Mikuláš oproti tomu začne kvíkat opět o svém velkém Drobiteli. Spor se stupňuje. Andělský chór se mísí s temnými hlubokými tóny. Konflikt náhle vyřeší bota paní, která zašlápne Mikuláše. Zděšený výkřik všech mravenců.
Na pohřbu Mikuláše se sejde celý dav naříkajících mravenečků. Červeňáček má dojemně kvíkavý projev. V pozadí velký mravenečník za požitkářského chroupání pojídá kbíkající mravenečky v oranžových županech. Červenáček přeruší projev a mrkne šibalsky na mravenečníka. Ten mu mrknutí opětuje se zdvihnutým palcem. Červenáček pokračuje v projevu, který se stává stále hlasitější, agresivnější. Dav mravenců začne hlasitým, jednotným kvíkáním projevovat souhlas. Všichni si začnou nasazovat špičaté vojenské helmy á la první světová.
Chlapík sedí na gauči, sleduje televizi a pojídá brambůrky. Nevšímá si, jak k němu pochoduje za zvuků bubnů ponurá armáda mravenců v čele s červeňákem, který si nechal narůst knírek. Horda mravenců zvedá gauč i s chlapíkem a vyklápí ho na zem. Horda muže obklopí zděšeného chlapíka. Mravenci začnou rytmicky huhlat a za zvuků bubnů tančit kolem. Na tvář hrůzou ochromeného chlapíka vstupuje za temného jásotu Červeňáček. Skupinka mravenčích pohůnků v helmách přináší na zádech velký kuchyňský nůž. Obraz rudě zářícího červenáčka s temným výrazem ve tváři, který třímá v pacičkách obrovský nůž, následuje jen temná obrazovka a bolestný výkřik v pozadí. Na obrazovce se pomalu zjevuje obrovský titulek:
NEDROBTE!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kufik kufik | 17. srpna 2008 v 9:09 | Reagovat

teda my máme mravnců doma hodně...a takové problémy s nimi zatím nejsou

2 Seminko Seminko | E-mail | 18. srpna 2008 v 3:07 | Reagovat

Máš tam dost šťavnatých a pro tebe typických gagů, leč celek mne nenadchl. Promiň. Povídka která mne nedokázala nadchnout. Beru-li to jako scénář, tak by filmeček mohl vyjít skvěle, proti tomu žádná, jsou tam vtipy, kopy metafor, archetypiální postavy, zvraty, chutný závěr...

3 Seminko Seminko | E-mail | 18. srpna 2008 v 3:09 | Reagovat

Že já si to po sobě nepřečetl: nadchnout nadchnout - asi únava, možná proto jsem si text neužil. Dobrou.

4 Dandhi Dandhi | 18. srpna 2008 v 9:38 | Reagovat

Semínko: Bral jsem to jako scénář a i popis je to čistě vizuální, takže chápu, proč to jako povídka nenadchlo. Prostě to nemá vnitřní napětí, které má text mít. Je to takové povrchní, ale scénář nemá vysvětlovat, jen ukazovat. navíc jsem to psal v okamžitém vytržení, což mne ovšem neomlouvá. Prostě stárnu :-)

5 Kure Kure | Web | 18. srpna 2008 v 13:28 | Reagovat

jo!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama